У Навчально – науковому інституті заочного навчання (ННІ ЗН) Одеської національної академії зв’язку ім. О. С. Попова (ОНАЗ) підготовка фахівців галузі зв’язку здійснюється за заочною формою навчання без відриву від виробництва. ННІ ЗН є відокремленим структурним підрозділом академії, створеними з метою наближення освітніх послуг до місця роботи студентів заочної форми навчання, отримання консультацій без відриву від виробництва і тим самим вирішення виробничих та соціальних потреб галузі телекомунікацій.
Підготовка фахівців у ННІ ЗН здійснюється за заочною формою з повним (на базі повної середньої освіти) та скороченим (на базі середньої спеціальної освіти) терміном навчання згідно з навчальними планами ОНАЗ ім. О.С. Попова. Навчальний процес забезпечується професорсько-викладацьким складом академії та викладачами регіональних вищих навчальних закладів з дотриманням встановлених норм. До проведення навчальних занять залучаються викладачі академії (професори, доценти). Викладачі академії підвищують кваліфікацію, у тому числі за кордоном, шляхом міжнародного співробітництва між ВНЗ. Залучення провідних інженерно-технічних працівників підприємств галузі зв’язку та інших висококваліфікованих викладачів погоджується з відповідними кафедрами академії.
Одеська національна академія зв’язку ім. О. С. Попова має дуже довгу історію розвитку та багатий досвід, вона провадить освітню діяльність майже 100 років за всіма рівнями вищої освіти та надає можливість навчатися заочно -дистанційно з присудженням відповідних фахових ступенів: бакалавр, магістр.
До 1953 р. в Одеському електротехнічному інституті зв’язку ім. О. С. Попова (ОЕІЗ) функціонував навчально – консультаційний пункт Загальносоюзного заочного електротехнічного інститута зв’язку м. Москви.
1953 року в ОЕІЗ було засновано факультет заочного навчання (ФЗН). Підготовка фахівців на факультеті велася за двома спеціальностями: радіозв’язок і радіомовлення та телефонно-телеграфний зв’язок. 1956 року за цими спеціальностями відкрито факультет вечірнього навчання.
1960 року створено навчально-консультаційні пункти (НКП) у містах Києві та Кишиневі. На базі НКП 1967 р. в м. Києві відкрито факультети заочного та вечірнього навчання. Підготовку фахівців здійснювали за трьома спеціальностями: автоматичний електрозв’язок, багатоканальний електрозв’язок та радіозв’язок і радіомовлення. 1979 року відкрито Київську філію ОЕІЗ, а з 1993 р. – інститут.
1988 року ОЕІЗ було підпорядковано Північнокавказьку філію Загальносоюзного заочного електротехнічного інституту зв’язку.
З 1991 р. розпочато підготовку фахівців, які мають освіту на рівні молодшого спеціаліста зі скороченим терміном навчання до рівня бакалавра – 3 роки, а до рівня спеціаліста – 4 роки.
З метою надання студентам ФЗН допомоги у навчанні безпосередньо на місцях їхньої роботи та проживання при ФЗН Академії було створено регіональні навчально-науково-виробничі центри (ННВЦ) у таких містах України: Вінниця, Джанкой, Дніпропетровськ, Донецьк, Запоріжжя, Київ, Котовськ, Львів, Хмельницький. Студенти, яких було зараховано до регіонального ННВЦ Академії, навчалися безпосередньо на ННВЦ перші два-три роки, а закінчували навчання в Академії. У навчальному процесі на ННВЦ використовували сучасне обладнання підприємств зв’язку ВАТ “Укртелеком“, “Укрпошта“ та активно залучали до навчального процесу інженерно-технічних працівників галузі зв’язку. Для організації навчального процесу в найбільших ННВЦ було створено філіали кафедр Академії.
Телекомунікаційна галузь завжди відрізнялась великою питомою вагою працівників, які продовжують навчання під час роботи на виробництві. Враховуючи таку особливість галузі, з метою виконання розділу 4.3 Концепції підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації фахівців для галузі зв’язку та сфери інформатизації (наказ Держкомзв’язку від 03.02.2003 р. за № 19), Міністерство транспорту та зв’язку України у 2004 р. ініціювало створення структурних підрозділів Одеської національної академії зв’язку ім. О.С. Попова (ОНАЗ ім. О.С. Попова), зокрема, у містах Київ, Львів, Вінниця, які здійснюють освітню діяльність в межах ліцензійного обсягу за заочною формою навчання (наказ Держкомзв’язку та інформатизації України від 06.07.04 р. за № 150).
Підготовкою фахівців без відриву від виробництва в різні роки керували: проректори – В.М. Захаров, А.В. Виходець, В.І. Нефеденков, Є.М. Стрельчук, А.І. Андрєєв, М.Т. Козаченко, В.М. Плотніков; декани – Н.А. Гуркін, В.І. Сураго, В.О. Кронберг, І.Л. Поляков, В.І. Коваленко, В.І. Нефеденков, І.Ф. Смолянець, В.Ю. Дирда, М.Т. Козаченко, О.Є. Пляцек, М.Т. Струкало, І.В. Хіхловська, В.Б. Русаловський, Л.Г. Йона; декани Київського ФЗН – Л.М. Андрушко, В.К. Стеклов, В.І. Барковський, А.В. Бушанський, С.Є. Марков.
На теперішній час посади у Навчально-науковому інституті заочного навчання займають: директор інституту – к.т.н., доцент Л. Г. Йона; заступник директора – ст. викладач О. В. Швець, фахівці І. Ф. Братанчук та І. В. Присуха. Керівниками ННЦ ОНАЗ ім. О. С. Попова є: В. С. Герасимлюк (м. Вінниця), Т.О. Кадацька (м. Київ), К. С. Озарко (м. Львів).
За останні 5 років Навчально-науковим інститутом заочного навчання
підготовлено понад 7 000 фахівців. Випускники ННІ ЗН працюють на підприємствах зв’язку України, а також країн близького та далекого зарубіжжя.
Підготовка фахівців за заочною формою здійснюється за спеціальностями:
172 Телекомунікації та радіотехніка |
151 Автоматизація та комп’ютерно – інтегровані технології |
125 Кібербезпека |
122 Комп’ютерні науки |
121 Інженерія програмного забезпечення |
073 Менеджмент |
051 Економіка |